Browsing Category

Fashion

Fashion

COFFEE SAVED MY LIFE

Се ближи крајот на годината, и воедно на #10DaysGiveawayWithMajestic. Чуството дека можеш да направиш некого посреќен е предобро. Морам да признаам дека за овој проект ми требаше премногу сила и разбирање со сите соработници, за да се оставри, бидејќи без вложен труд, нема да изгледа како што изгледа. Знам дека секогаш може подобро, и тоа е мотото кое ме води. Се надоградувам и учам многу нови работи, и сум благодарна за целата поддршка!!!

Денес, овој блог пост е посветен на мојата секојдневна рутина без која не можам да си го замислам денот. Тоа е кафе. Ако ме прашувате какво? Еспресо! Едноставно не функционирам без таа кофеинска доза, поготово во вакви денови. Овој giveaway решив да го сликам во ваков амбиент за да се долови тоа што го правам секојдневно за да можам да останам со истата енергија и позитива! ЗНАЧИ: ЕДНА ДОЗА ЕСПРЕСО ЗА ПОДОБАР ДЕН! 😀

Денешниот giveaway е оваа прекрасна крзнена ташна од YANK, која е прељубов, и е парче кое оваа сезона е дефинитивно тренд. Како да учествувате? Следете ме на инстаграм мене и дознајте! линк

#10DaysGiveawayWithMajestic

Outfit by Magda

Boots – ZARA

Bag – YANK

Photogtapher: Hristijan Markovski

Fashion

10 DAYS GIVEAWAY WITH MAJESTIC

GUYSSSSSSS! На годинава и доаѓа крај, па затоа решив за сите што ме подржувате да ја искажам мојата почит и да ви покажам колку ми значи тоа. Имав успешни соработки со големи брендови оваа 2017та, а еден од тие брендови е DRAMA. Бев поканета да бидам бренд амбасадор на LOVE CATS и на некој начин тоа е печат на мојот стил, и затоа решивме заедно со тимот на DRAMA да доделиме GOLDEN LOVE CAT. Нека овој love cat биде дел од вашиот новогодишен outfit.

Продолжете да ме следите, следниве 10 дена секој ден ќе објавувам по еден бренд со кој ќе доделуваме подарок! Условите за да учествувате во овој giveaway со DRAMA STUDIO може да ги пронајдете на мојот инстаграм профил. линк

#10DaysGiveawayWithMajestic

photos by Hristijan Markovski

 

Beauty Fashion

MAKE A STATEMENT

It’s time to recognize the full worth of yourself, and understand to appreciate yourself first. When you start lovin’ yourself first, you’ll find your own unique way of doing things. Act on what you need rather than what you want. You love yourself when you can turn away from something that feels good and exciting to what you need to stay strong, centered, and moving forward in your life, instead. By staying focused on what you need, you turn away from automatic behavior patterns that get you into trouble, keep you stuck in the past, and lessen self-love.

Only then you’ll glow!!

Don’t let anyone dull your sparkle!

Often, we harshly judge ourselves for every mistake we make, or every time someone does better than us. But it’s time to show some self-compassion. When faced with difficult life struggles, or confronting personal mistakes and failures, self-compassion responds with kindness rather than harsh self-judgment, recognizing that imperfection is part of every human experience. Have an open, curious, non-judging attitude, not overidentifying with negative stories about the self. Self-kindness. Allow to make mistakes and learn from them.

This campaign, called MAKE A STATEMENT, with C-THRU, came to the end. I’m so glad to be part of, again, this year, and to motivate thousands of girls to show their own way of expressing, their own self-love, and showing who they really are, not scared at all. I can say that I like every girl, and I appraciate and support them. Besides who gets the Zara coupon, you’re all winners!

This makeup transformation was made by my amazing team – MISS EN. I usually do my natural look makeup, but this time we’re a lil bit braver, so we did a STATEMENT look.,  Because it was transormation, I used my lens by Pinky Paradise. Don’t judge, I do this ones in a while, just to go outside my comfort zone.

Wearing:

DRAMA pants

MAGDA shirt

 

You can check the campaign on these links:

#CTHRUMakeAStatementMKD

#CTHRUMakeAStatement

 

 

 

Fashion

CHASING TIME

Chasing.. Time, love, happiness! Things that should never be chashed! Stop for a while and live in the moment!

I read something from Eckhart Tolle, and today I’m sharing with you:

“Time isn’t precious at all, because it is an illusion. What you perceive as precious is not time but the one point that is out of time: the Now. That is precious indeed. The more you are focused on time—past and future—the more you miss the Now, the most precious thing there is.”

“Unease, anxiety, tension, stress, worry — all forms of fear — are cause by too much future, and not enough presence. Guilt, regret, resentment, grievances, sadness, bitterness, and all forms of nonforgiveness are caused by too much past, and not enough presence.”

“Sometimes letting things go is an act of far greater power than defending or hanging on.”

“The beginning of freedom is the realization that you are not “the thinker.” The moment you start watching the thinker, a higher level of consciousness becomes activated. You then begin to realize that there is a vast realm of intelligence beyond thought, that thought is only a tiny aspect of that intelligence. You also realize that all the things that truly matter – beauty, love, creativity, joy, inner peace – arise from beyond the mind. You begin to awaken.”

 

XOXO,

MAJESTIC

 

vintage denim jacket

zara denim pants

stradivarious t-shirt

buzz sneaker station – nike air force 1

carpisa bag

sunnies – local store

 

photo: ip.grams

 

Fashion

#WatchOfTheWeek w/ B-Watch

Поради големата љубов кон часовници решив да започнам со постови посветени само за нив. Наредниве три недели ќе се дружиме заедно со B-Watch на мојот блог. Еднаш неделно ќе постирам предлог часовник, односно Watch Of The Week.

Мојот прв предлог е Festina, бел часовник изработен од керамика. Овој часовник беше првиот во кој се заљубив на излогот на B-Watch, најверојатно бидејќи одговара на мојот стил, дека е спортски и лесно може да се искомбинира со било што, а сепак да даде добар statement look!

Воедно ова е и првиот пост за кој решив јас да застанам позади апаратот, и од денес па натака ви ветувам нова содржина на која нема да ме гледате само мене како модел, туку урбани луѓе кои секојдневно ме инспирираат.

Се надевам дека ви се допадна мојот предлог за оваа недела, до следен петок/следен часовник.

 

on instagram

#BWatchShop

#WatchOfTheWeekWithBWatch

 

Fashion

INNERBLOOM PT.2

Многу прашања во животот не носат одговори, конкретни. И за многу одговори некогаш не ни постоеле прашања. Затоа не треба да ги форсираме работите, да ги преразмислуваме и сами да си создаваме бури, најчесто непотребни.

Денес слушнав многу добра реченица. Ако е правилно, ако ти е убаво, направи го. ХЕДОНИЗАМ. Живеј го животот, носи со себе добра енергија. Енергијата е она што не движи. Некогаш зборовите не се потребни. Енергијата се кажува. И не очекувајте дека секој ден мора да биде сјајен, не ни треба да биде. Како ќе научиме да се бориме во животот, ако се ни е дадено туку така? Како ќе научиме во животот да се цениме, ако се ни е супер?

Делот кој си го нареков Innerbloom прерасна на некој начин во дневник, заедно со B.U. Absolute Me, кој ми дозволи да се искажам, да споделам дел од себе. А сега е твој ред! Искреирај ја твојата кратка приказна на нивната платформа. Одвај чекам да ги прегледам вашите приказни.

И како и секогаш, најинспиративните приказни ги наградуваме.

– iPhone 7 Rose

– 2 влезници за Exit Festival

– B.U. Absolute Me сетови

 

#BUAbsoluteMeStories 

 

Еmbroidered Shirt – Magda Station

Jeans – Koton

Shoes – Converse

Bag – local store in Brussels

Sunnies – Miss Spice

Fashion

BE ABSOLUTE YOU

Најдоброто нешто што некој може да ти го даде е слобода за креативност. Она што си ти, како се чувствуваш, на кој начин се изразуваш. За тоа ме радува секоја следна кампања на B.U..

Потполно различно, но центарот на внимание, пак, сте вие. Вистинските ВИЕ.

Бидејќи во последно време блогот ми заликува на дневник, и искажување на тоа како јас се чувствувам, спремна сум за уште една приказна, заедно со B.U..

Кога го отворив блогот кажав дека сакам да ве натерам сите да се чувтвувате MAJESTIC, во своја кожа, и токму сега додека го пишувам овој текст, се враќам на својата ‘мисија’. Се погоди токму оваа кампања, во прав период, кој јас си го нарекувам INNERBLOOM.

Кога ќе те допре некоја мелодија, или нешто што те инспирира, е толку добро, што навлегуваш во светот каде што се градиш како подобра и пореална личност, а тоа најдобриот adrenaline shot што може да те преврти 360 степени, да те натера да сфатиш дека погледот кон светот е онаков како што ти ќе го направиш да биде. Работите што ќе продолжиш во животот да ги правиш, ќе бидат печат на едно време, посветено на твојот innerbloom. И тоа е добро, зашто никогаш не треба да се откажеш од твоите соништа, ама баш никогаш.

It’s time for innerbloom!

Кампањата наречена ABSOLUTE ME, со својата платформа, е местото каде може да ја искажете вашата приказна, она што навистина сте вие. Преку фотографија или видео. Дали е тоа пеење, дали е тоа цртање, сликање, дури и selfie. Начинот на кој мислите дека може најдобро да се изразите, вие, вашата женственост, нежност, љубов.

Наградите не секогаш се најважниот дел, но се голема мотивација.

– iPhone 7 –  за правење предобри фотки

– 2 влезници за Exit Festival –  едно поинакво искуство

– B.U. Absolute Me сетови – парфемот на пролетта

Овие слики кои се најдоа денес во овој пост, се слики кои ги направивме за време на Модниот Викенд, каде B.U. даде печат, како парфем за оваа сезона, заедно со цела кампања, која дефинитивно допре до многу луѓе

Во следниот пост ќе ви ја покажам мојата приказна која ја спремам за B.U. Absolute Me, која ќе се најде на нивната платформа. Пет слики или видео. Ги чекаме вашите #AbsoluteMeStories.

 

www.absolutemestories.com

Wearing Sari G

Fashion

INNERBLOOM

Животот често ти ги менува патиштата, те ваму, те таму. Но, секогаш, ама буквално секогаш, кај и да те одвлече треба да издржиш и да не се предадеш. Треба да останеш АПСОЛУТНО СВОЈ!

 

As you grow, life often changes direction, a little bit of this, and a little bit of that, it goes round and round, spining. But, always, I said always, wherever it brings you, fight and don’t quit. You gotta stay ABSOLUTE YOU!

IT’S TIME FOR INNERBLOOM!

 

STAY TUNED..

B.U. Macedonia

Shirt / Jeans – Zara

Accessories – Miss Spice

Fashion

NEARBY

“Great attitude is like a perfect cup of coffee – don’t start your day without it.”

Buongiorno! As you guys know, MAKE A STATEMENT campagne with C-THRU ended. It was pleasure to work on project like this, in role as stylist reviewer. Congratz to all of the girls who win a reward!!

Also, we are preparing for The New Year now, and there will be gifts and giveaways, so stay tuned.

Don’t let your desire for attention get in the way of the goals you set for yourself. It is so easy to get caught up in the moment: the amazing rush of emotions and butterflies. It can make you forget about all of the things you have been working for. Don’t be foolish with your aspirations, this is the real world; there are no do-overs. Respect yourself, your body, your mind, and your secrets; cherish them. Love yourself enough so that when your soul mate comes along you don’t need them to love you. It’s just an added bonus. You should never have to give pieces of yourself up for anyone. Do the things you like to do and don’t feel bad about the things you are passionate about. If you are truly meant to be with someone, they will support your passions and encourage you to go out and accomplish everything you have planned. Don’t rush things, my fellow single, young adults. Take time for you. Find out who you really are and let the rest work itself out. Love is out there, it’s just not our time to find it yet.

Of the people you know, who sees and relishes your true self? Who isn’t too afraid of your passion, or too envious of your gifts? Who has the generosity of spirit to encourage you toward greater self-expression? These people are gold. Practice leaning on them more, and giving more back to them. They are, quite simply, the way out. They are what I call relationships of inspiration, and we usually need to build these relationships into in our non-romantic lives before we find them in our romantic partners. When you date someone like this, recognize what progress you’ve made to let them in, and celebrate that. In future posts, I will describe the path to building more of these relationships into our lives.

The strongest factor for success is self-esteem; believing you can do it, believing you deserve it, believing you will get it.

 

 

 

/ WEARING /

bomber by Atelier by IVA

/ PHOTOGRAPHY /

Emilija Manevska

Fashion

SPARKLE

Leave a little sparkle wherever you go.

sparkle1

Enthusiasm is the yeast that makes your hopes shine to the stars. Enthusiasm is the sparkle in your eyes, the swing in your gait. The grip of your hand, the irresistible surge of will and energy to execute your ideas.

sparkle2

Fashionistas, it's your time to sparkle! 

За сите што сега се приклучуваат, во тек е кампањата MAKE A STATEMENT со C-THRU! Што треба да направите за дa бидете дел од оваа кампања? Користете ги нашите хаштагови #CTHRUMAKEASTATEMENT и #CTHRUMAKEDONIJA, на вашите stylish фотографии на Инстаграм и Фејсбук. На крајот на овој месец ќе се избере девојка, со која заедно ќе направиме стајлинг  co трендовски парчиња облека од Zara, во износ од 8000 денари. Исто така, три девојки ќе бидат наградени со C-THRU Теder Love! Вашите профили треба да бидат public!

Don’t ever let anyone dull your sparkle!

img_9342

⋆⋆⋆⋆⋆Sparkle with C-THRU⋆⋆⋆⋆⋆

sparkle4

photography by @lrnco

 

 

 

 

⋆⋆⋆ Sparkle with C-THRU! ⋆⋆⋆