All Posts By

majesticbyalex

Beauty

Моменти кои НИЕ ги сакаме w. Maybelline & dm drogerie

GAAAAALS!!! Баш сум возбудена што сум дел од dm beauty кампањата, и се дружаме овојпат во малку понакво светло. Нема да има модни предлози, но темата е секако поврзана, а тоа е добра шминка.

Овој makeup изглед, кој се надевам ви се допаѓа, го постигнав користејќи ги производите на Maybelline. Тоа е мојот омилен бренд на и кога ќе се сетам на почетоците сфаќам зошто сум емотивно поврзана со него. Сега ќе ви ја раскажам мојата приказна…

Музиката од секогаш била мојата инспирација, она што ме движи во животот. Било тоа да е песна или артист… и како созреваме стилот на музиката што нè воодушевува се менува, и мислам дека тоа е многу нормална работа. Исто како што еволуираме со стилот на облекување, напредуваме и со стилот на шминкање. Порано воопшто не се шминкав, типичен baby face, а и не бев некој голем makeup maniac.

 

Сè додека не се појави мојата инспирација, Lana Del Rey. Кога прв пат ја видов, покрај тоа што ја обожавав нејзината музика, бев воодушевена и од нејзиниот makeup. Сите оние што ја знаат ќе се согласат дека нејзината шминка е многу карактеристична, големите црни трепки зачешлани на страна. Баш тој период мајка ми примети дека кај мене почнува да се јавува интерес за шминки. Еден ден, на враќање од работа ми купи маскара. И ден денес се сеќавам кога ја извадив од кесичката таа жолта маскара од Maybelline… Мојата прва алатка за шминкањe!

Оттогаш сум сентиментално врзана за брендот и кога и да влезам да купам маскара секогаш е Maybelline! Верувајте, сите типови ги имам тестирано, и моментално ја користам Maybelline Colossal Big Shot.

Kако совет од мене најважно кога нанесувате маскара е да почнете со нанесувањето од коренот на трепките, а притоа да користите цик цак движење. На тој начин ќе добиете ефект на волумен на трепките и издолжување. За да спречите маскарата да се најде на капакот од окото, користете го добро познатиот трик со ставање ливче… верувајте помага!!!

Целосното видео може да го погледнете на овој линк.

 

Beauty Fashion

MAKE A STATEMENT

It’s time to recognize the full worth of yourself, and understand to appreciate yourself first. When you start lovin’ yourself first, you’ll find your own unique way of doing things. Act on what you need rather than what you want. You love yourself when you can turn away from something that feels good and exciting to what you need to stay strong, centered, and moving forward in your life, instead. By staying focused on what you need, you turn away from automatic behavior patterns that get you into trouble, keep you stuck in the past, and lessen self-love.

Only then you’ll glow!!

Don’t let anyone dull your sparkle!

Often, we harshly judge ourselves for every mistake we make, or every time someone does better than us. But it’s time to show some self-compassion. When faced with difficult life struggles, or confronting personal mistakes and failures, self-compassion responds with kindness rather than harsh self-judgment, recognizing that imperfection is part of every human experience. Have an open, curious, non-judging attitude, not overidentifying with negative stories about the self. Self-kindness. Allow to make mistakes and learn from them.

This campaign, called MAKE A STATEMENT, with C-THRU, came to the end. I’m so glad to be part of, again, this year, and to motivate thousands of girls to show their own way of expressing, their own self-love, and showing who they really are, not scared at all. I can say that I like every girl, and I appraciate and support them. Besides who gets the Zara coupon, you’re all winners!

This makeup transformation was made by my amazing team – MISS EN. I usually do my natural look makeup, but this time we’re a lil bit braver, so we did a STATEMENT look.,  Because it was transormation, I used my lens by Pinky Paradise. Don’t judge, I do this ones in a while, just to go outside my comfort zone.

Wearing:

DRAMA pants

MAGDA shirt

 

You can check the campaign on these links:

#CTHRUMakeAStatementMKD

#CTHRUMakeAStatement

 

 

 

Fashion

CHASING TIME

Chasing.. Time, love, happiness! Things that should never be chashed! Stop for a while and live in the moment!

I read something from Eckhart Tolle, and today I’m sharing with you:

“Time isn’t precious at all, because it is an illusion. What you perceive as precious is not time but the one point that is out of time: the Now. That is precious indeed. The more you are focused on time—past and future—the more you miss the Now, the most precious thing there is.”

“Unease, anxiety, tension, stress, worry — all forms of fear — are cause by too much future, and not enough presence. Guilt, regret, resentment, grievances, sadness, bitterness, and all forms of nonforgiveness are caused by too much past, and not enough presence.”

“Sometimes letting things go is an act of far greater power than defending or hanging on.”

“The beginning of freedom is the realization that you are not “the thinker.” The moment you start watching the thinker, a higher level of consciousness becomes activated. You then begin to realize that there is a vast realm of intelligence beyond thought, that thought is only a tiny aspect of that intelligence. You also realize that all the things that truly matter – beauty, love, creativity, joy, inner peace – arise from beyond the mind. You begin to awaken.”

 

XOXO,

MAJESTIC

 

vintage denim jacket

zara denim pants

stradivarious t-shirt

buzz sneaker station – nike air force 1

carpisa bag

sunnies – local store

 

photo: ip.grams

 

Fashion

#WatchOfTheWeek w/ B-Watch

Поради големата љубов кон часовници решив да започнам со постови посветени само за нив. Наредниве три недели ќе се дружиме заедно со B-Watch на мојот блог. Еднаш неделно ќе постирам предлог часовник, односно Watch Of The Week.

Мојот прв предлог е Festina, бел часовник изработен од керамика. Овој часовник беше првиот во кој се заљубив на излогот на B-Watch, најверојатно бидејќи одговара на мојот стил, дека е спортски и лесно може да се искомбинира со било што, а сепак да даде добар statement look!

Воедно ова е и првиот пост за кој решив јас да застанам позади апаратот, и од денес па натака ви ветувам нова содржина на која нема да ме гледате само мене како модел, туку урбани луѓе кои секојдневно ме инспирираат.

Се надевам дека ви се допадна мојот предлог за оваа недела, до следен петок/следен часовник.

 

on instagram

#BWatchShop

#WatchOfTheWeekWithBWatch

 

Fashion

INNERBLOOM PT.2

Многу прашања во животот не носат одговори, конкретни. И за многу одговори некогаш не ни постоеле прашања. Затоа не треба да ги форсираме работите, да ги преразмислуваме и сами да си создаваме бури, најчесто непотребни.

Денес слушнав многу добра реченица. Ако е правилно, ако ти е убаво, направи го. ХЕДОНИЗАМ. Живеј го животот, носи со себе добра енергија. Енергијата е она што не движи. Некогаш зборовите не се потребни. Енергијата се кажува. И не очекувајте дека секој ден мора да биде сјајен, не ни треба да биде. Како ќе научиме да се бориме во животот, ако се ни е дадено туку така? Како ќе научиме во животот да се цениме, ако се ни е супер?

Делот кој си го нареков Innerbloom прерасна на некој начин во дневник, заедно со B.U. Absolute Me, кој ми дозволи да се искажам, да споделам дел од себе. А сега е твој ред! Искреирај ја твојата кратка приказна на нивната платформа. Одвај чекам да ги прегледам вашите приказни.

И како и секогаш, најинспиративните приказни ги наградуваме.

– iPhone 7 Rose

– 2 влезници за Exit Festival

– B.U. Absolute Me сетови

 

#BUAbsoluteMeStories 

 

Еmbroidered Shirt – Magda Station

Jeans – Koton

Shoes – Converse

Bag – local store in Brussels

Sunnies – Miss Spice

Fashion

BE ABSOLUTE YOU

Најдоброто нешто што некој може да ти го даде е слобода за креативност. Она што си ти, како се чувствуваш, на кој начин се изразуваш. За тоа ме радува секоја следна кампања на B.U..

Потполно различно, но центарот на внимание, пак, сте вие. Вистинските ВИЕ.

Бидејќи во последно време блогот ми заликува на дневник, и искажување на тоа како јас се чувствувам, спремна сум за уште една приказна, заедно со B.U..

Кога го отворив блогот кажав дека сакам да ве натерам сите да се чувтвувате MAJESTIC, во своја кожа, и токму сега додека го пишувам овој текст, се враќам на својата ‘мисија’. Се погоди токму оваа кампања, во прав период, кој јас си го нарекувам INNERBLOOM.

Кога ќе те допре некоја мелодија, или нешто што те инспирира, е толку добро, што навлегуваш во светот каде што се градиш како подобра и пореална личност, а тоа најдобриот adrenaline shot што може да те преврти 360 степени, да те натера да сфатиш дека погледот кон светот е онаков како што ти ќе го направиш да биде. Работите што ќе продолжиш во животот да ги правиш, ќе бидат печат на едно време, посветено на твојот innerbloom. И тоа е добро, зашто никогаш не треба да се откажеш од твоите соништа, ама баш никогаш.

It’s time for innerbloom!

Кампањата наречена ABSOLUTE ME, со својата платформа, е местото каде може да ја искажете вашата приказна, она што навистина сте вие. Преку фотографија или видео. Дали е тоа пеење, дали е тоа цртање, сликање, дури и selfie. Начинот на кој мислите дека може најдобро да се изразите, вие, вашата женственост, нежност, љубов.

Наградите не секогаш се најважниот дел, но се голема мотивација.

– iPhone 7 –  за правење предобри фотки

– 2 влезници за Exit Festival –  едно поинакво искуство

– B.U. Absolute Me сетови – парфемот на пролетта

Овие слики кои се најдоа денес во овој пост, се слики кои ги направивме за време на Модниот Викенд, каде B.U. даде печат, како парфем за оваа сезона, заедно со цела кампања, која дефинитивно допре до многу луѓе

Во следниот пост ќе ви ја покажам мојата приказна која ја спремам за B.U. Absolute Me, која ќе се најде на нивната платформа. Пет слики или видео. Ги чекаме вашите #AbsoluteMeStories.

 

www.absolutemestories.com

Wearing Sari G

Fashion

INNERBLOOM

Животот често ти ги менува патиштата, те ваму, те таму. Но, секогаш, ама буквално секогаш, кај и да те одвлече треба да издржиш и да не се предадеш. Треба да останеш АПСОЛУТНО СВОЈ!

 

As you grow, life often changes direction, a little bit of this, and a little bit of that, it goes round and round, spining. But, always, I said always, wherever it brings you, fight and don’t quit. You gotta stay ABSOLUTE YOU!

IT’S TIME FOR INNERBLOOM!

 

STAY TUNED..

B.U. Macedonia

Shirt / Jeans – Zara

Accessories – Miss Spice

Lifestyle

Sistina Ophthalmology Experience

Здраво дечки! Решив да споделам уште едно прекрасно lifestyle искуство. Сите оние кое ме пратат може да забележат дека ретко се случува да ги носам моите наочари за вид. Во последно време приметувам дека мојот вид за далеку ослабува се повеќе, па решив да направам испитувања. Бидејќи немам навика да носам наочари, а и леќи воопшто, морав да најдам решение за мојата миопија. Во потрага по добар офталмолог, налетав на Систина Офталмологија и закажав преглед кај д-р Фанка Гилевска.

На основниот преглед ми измерија диоптрија и очен притисок и докторката ми кажа дека ако сакам да не носам леќи или наочари, најдобро и наједноставно решение е да ја направам ласерската корекција на диоптрија. Но, за да знам дали и јас можам да ја направам, морав да направам комплетен очен преглед.

Што се’ ми направија на прегледот за ласерска корекција на диоптрија?

– Д-р Фанка ми зема податоци колку години имам, какви се моите секојдневни активности, дали и колку време носам леќи или очила.

– Со помош на апаратот пентакам ми направија 3Д анализа на окото на предниот и задниот дел од окото. Со помош на овој апарат ми проверија дал имам некоја неправилност и дали сум кандидат за овој тип на интервенција.

-Ми ставија капки за ширење на зениците за да може да се прегледа дали имам диоптрија која на почетокот од прегледот не се покажала.

При прегледот, мене ми открија поголема диоптрија од претходната, и пукнатина на задниот дел од ретината. Доколку го направев само обичниот преглед никогаш немаше да знам дека моето око ако претрпи удар може да дојде до пукање на целата ретина. После сите овие испитувања, советот што го добив од д-р Фанка Гилевска беше дека јас можам да ја направам ласерската корекција на диоптрија, но пред да направам, треба да направам и ласерски зафат за прилепување на областа околку ретината каде што има пукнатина. Од кога ќе го направам овој зафат, јас ќе бидам подготвена за ласерската корекција на диоптрија. Прекрасен тим, гостопримливост и професионалност на ниво.

Секоја чест. Тоа е главната причина поради која го споделувам ова искуство со вас. Ви благодарам за прекрасното искуство Систина Офалмологија и се гледаме на ласерска корекција.

photography>Lorenco Naumov

Uncategorized

#6MonthChallengeWithFitFamily Review

Поминаа веќе два месеци од #6MonthChallenge со Fit Family, па решив да направам преглед на моите резултати до сега.

– Главен проблем ми е исхраната, морам да бидам искрена. Обврските го прават своето, и поради недостиг на време, јадев минимално, колку да ја згаснам гладта. Поседниов месец дена мојата исхрана се подобри, јадам почесто и поздраво, и морам да кажам дека тоа е најдобиот момент што моето тело го доживува, а тука игра голема улога мојот тренер со кој константно се консултирам. Стресот е намален и се чувствувам постабилно и поенергично.

– Се мериме детално еднаш месечно, а килограми мериме еднаш неделно. Моите килограми се намалени, со што маснотиите се намалени, а зголемена е мускулната маса, највеќе тоа може да се забележи со струкот и нозете. Со оглед на тоа, сите мои фармерки треба да стеснат поради намалување на конфекциски број од 38 на 36.

– Со ТФМ преку инфра црвените зраци, значајно ми се намали и целулитот кој ми беше еден од најголемите комплекси кога ќе се погледнев во огледало.

– Мотивацијата не се сеќавам кога ми била толку голема. Eндорфинот и серотонинот си го прават своето. Поради желба за успех оваа година решив да се пријавам на Скопскиот Маратон и на Женска Трка, со мојот тим од Fit Family, со што подготовките за маратонот се веќе во тек.

– Како се чувствувам? Како нова личност, исполнета и мотивирана, и според мене тоа е најважниот елемент, да се чувствуваш убаво во своето тело.

 

Следи ја нашата приказна преку #6MonthChallengeWithFitFamily и #fitfamilymk

 www.fitfamily.mk

www.instagram.com/fitfamilymk

www.instagram.com/majestic.at

Lifestyle

10 BEST MOMENTS IN 2016

Sincerely, 2016 was hard year. Bad things hit me and all of you, I think. Bomb attacks, thousands of dead people, economical crisis all around the world etc. I guess you are wondering why I started my blog post with dark moments. Because through these hard times, we need to learn to value the good moments and cherish each other. If you haven’t read my wish for New Year’s Eve I wish you to stop being so damn negative, selfish and jelly! Let this year be the year of real things, love and support!

 
HAPPY NEW YEAR FOLKS!

 
Now, let’s count ten moments that made my 2016:
1.GOT MY DOG IN JANUARY – For all those who don’t know, I love animals, especially dogs. I already had one, american bulldog, but it lives with my parents, so I decided to take one for me as a Christmas gift! I named her Abel, as my very favorite singer, The Weeknd! BLINK, BLINK!


2. WATCH RIHANNA AND SKRILLEX LIVE – I don’t love Rihanna so much as a singer, but to be honest she’s real fashion icon of our time and I love her style and her rudeness, haha. I bought tickets just because The Weeknd was signed as guest, but he didn’t show up, and finally a month ago he revealed his Europe tour, AND I’M SO HAPPY TO SAY THAT I CAN’T WAIT, already have my tickets for the Antwerp show. Let’s get back on the line, another wish came true! I had one of the BEST nights at Skrillex’s show at Exit – Sea Dance Festivals. REAL CROWD PARTY! So I crossed one thing on my wish list: WATCH SKRILLEX LIVE! Yeeeeee!

3. STARTED MY OWN BLOG – I’m blogger almost three years, but I have never had my own blog, so I decided to open and share my stories with you guys! I had hard times and bad things happening in first six month of this 2016, so this was my cure, and prove to everyone who didn’t support me as blogger and as human being, that I have creative mind and no one can stop this! I have to say thanks to my team and friends, I couldn’t do this without you, and I love you so damn much!

WWW.MAJESTICBYALEX.COM

 
4.DID MY FIRST TATTOO – Whole my life I was saying that I’m into tattoos, but I waited for the right moment, and theright inspiration. I did my first tattoo, and I’m not stoping here, for sure! My inspiration was WATER, which I find it as cure for my stress and headache, so it’s a rare for me to drink pills to stop the pain. All I know is that water calms me! My tattoo is geometrical figure for water, icosahedron!

5.STARTED WORKING FOR TELEKOM SNAPCHAT – It was one of first, more like a real job for me. Big experience, and lesson for how to work for big companies, that’s all I can say! Thank you TELEKOM, for choosing me as part of this campaign!


6.BECAME BRAND AMBASSADOR FOR FEW BRANDS – It all started with BodyBlendz Scrub,than I bacame part of Skinny Coffee Club, B.U. and C-THRU parfumes. For the first time I was cover face for accessories brand called Miss Spice, and also I began to work for application for clothes, WHATSMODE!


7.CHANGED MY HAIRSTYLE – Another thing from my wish list! I have always wanted to have fringes, but I wasn’t brave enough and I needed this change, so I’m not sorry for doing it, but I think I’ll never repeat this, especially not in summer season! Who had fringes will understand the strugle, haha!


8. STARTED 6 MONTH CHALLENGE WITH FIT FAMILY – I’m active person, I’ve always been. But I needed to try something different, and I found Fit Family. I came up with idea for 6 Month Challenge, and their professional team of trainers accepted this, and we started in December. Even from the very first time I felt so damn beautiful and hyped about getting my shape back! But enough talking about this, I’m preprairing whole blog post, so stay tuned!

#6MonthChallengeWithFitFamily


9.BECAME PART OF BUZZ SNEAKER CREW – Great way to end 2016? HELL YEAH! I love sneakers, especially Nikes and J’s, so they found the right person to get in! Can’t wait to hang out with my Buzz Crew and share great stories! Here’s my first event with Buzz, take a look:

10. MET COOL PEOPLE – Maybe this is the most wonderful experience of all, not only for this year, but since day one. This was the year of truth, year of real friends, the year of meeting fun and creative people! Shout out to my people! And I have to say thank you to my crew agan, I’ll never have been here without you! WE NEED TO GROW TOGETHER, WE NEED DO ELIMINATE NEGATIVITY AND SHARE LOVE AND PEACE!

WISH YOU ALL THE BEST IN THIS 2017!